Yeni Sezon Moda, Yeni Sezon kadın modası ve Yeni Sezon Erkek Modası ile ilgili bilgi sunmayı amaçlayan bir platformdur!


Levi’s 2016 501 Modeli

Levi’s 2016 501 Modeli
Yorumlar: 0 Okunma: 744

Levi’s markasının ürettiği dünyaca tanınan 501 modeli yeni sezonda geniş bir reklam kamyanyasıyla tüketicisiyle buluşuyor. Coco Chanel’den Arthur Miller’e, Clark Gable’dan Elvis Presley’e birçok ünlü sima tarafından da sevilerek giyilen 501 modeli dünya çapında Live Unbuttoned (açık oyna!) sloganıyla jean severlerle buluşuyor. Dilerseniz önce, piyasaya sürüldüğü ilk zamanlarda ülkemize getirmek için türlü yollar denediğimiz Levi’s’in efsane markası 501’i biraz yakından tanıyalım.

Levi’s 501, Levi Strauss ve terzisi Jacob Davis imzası taşıyor. 1873 yılında yaratılan bu efsane markayı yaratırken Levi Strauss ve Jacob Davi’s o dönemlerde işçilerin giydiği ve revaçta olan sağlam işçi pantolonu olarak bilinen modelden esinlenerek 501’i yarattı. Tekstil uzmanlarının “anti fit” adını verdikleri, giyilen kıyafetin bedene tam oturmasını sağlayan yöntemle üretilen 501’in en önemli özelliklerinden bir tanesi de yıkandıkça vücudunuzla olan uyumunun artmasıydı. Birçok farklı aktörün o dönemde rol aldıkları filmlerde 501 giymesi de markaya olan ilgiyi arttırarak 1950’lerin asi gençlik imajını pekiştiren öğelerden biri olmayı başardı. Dünya çapında şu ana dek en çok satılan pantolon markası olmayı başaran 501’in satış rakamı ise şapka çıkartılacak cinsten. Bugüne kadar dünyada 4 milyar satış rakamına ulaşan 501’in bu satışta kullandığı denim kumaş miktarıyla dünya çevresinde 157 tur atılabiliyor. Üretim aşamasında 37 farklı kategoriden geçerek şekillenen 501 pantolonlarının her biri 1575 metre denim kumaşın işlenmesiyle oluşuyor.  Ayrıca üretim aşamasında her bir 501 modeli için 191 metre iplik 6 düğme ve 7 rivet kullanılıyor. Time dergisi tarafından 20. yüzyılın en başarılı moda unsuru olarak seçilen Levi’s 501 modeli mini etek ve siyah abiye gibi klasik kıyafetleri bile geride bırakarak haklı şöhretini arttırdı. Levi’s 501 modeli 5 cepli düğmeli bir model. Bütün denim jean’ler ondan esinlenilerek yaratıldı.

Bu tasarıma 501 numarası 1890 yılında verildi. O yıllarda değeri 75 sent’ti.

Dünyada bayanlar için tasarlanan ilk denim koleksiyonu “Lady Levi’s” 1935 yılında moda çevrelerine sunulmuş ve Levi’s 501 jean’den esinlenilerek yaratılmıştı.

Bundan bir kaç yıl öncesine kadar hala çok popüler olan 501 markasına, piyasadaki tekstil markalarının artması ve tüketim araçlarının yaygınlaşmasıyla gençlerin ilgisi azaldı. Levi’s, bu durumun farkına varmış olacak ki 501’i diriltmek ve eski popülerliliğine ulaştırmak için kolları sıvamış durumda. 2016 sezonu için tasarlanan yeni 501 modelinin gereksiz ayrıntılardan arındırılarak yalın ve klasik tarzda tasarlandığını ve oldukça çekici bir görünüme kavuştuğunu söyleyebilirim. Tekstil dünyasında bıyık adı verilen renk detaylarını da koleksiyonunda başarıyla kullanan Levi’s’in ayrıca Golden 501 adıyla satışa sunduğu üst düğmesi 24 ayar altın olan ve sınırlı sayıda üretilen ve fiyatı da ismi gibi 501 euro olan ilgi çekici bir modeli de mevcut. Son olarak 2016 sezonu için tasarlanan yeni Levi’s 501 modeli için ünlülerin yorumlarına ve 501 giyen ünlülerin bazılarına göz atalım.

Yves Saint Laurent: Hep şunu söylerim; blue jean’i ben yaratmış olmayı isterdim. Olağanüstü bir tasarım; çok kullanışlı, çok huzurlu ve serinkanlı güçlü ifadeli, kibirsiz, seksi ve yalın bir kıyafetten beklenen her şeyi sunabilen bir tasarım.

Philippe Starck: Tutkunu olduğum bir marka ve model. Hiçkimse bana başka bir pantolon giydiremez.

Alexander McQueen: Oz büyücüsü yeniden çekilecekse kesinlikle Dorothy Gale pamuklu elbiseler yerine 501 giymeli

501 giyen ünlüler:

Brad Pitt, Bruce Willis, Cameron Diaz, Marlon Brando, James Dean, Greta Garbo, Jane Fonda, Steve McQueen, Marilyn Monroe, Katharine Hepburn, Clark Gable, Roy Rogers, Kevin Costner, Julia Roberts, Heath Ledger, Gael Garcia Bernal, Vincent Gallo, Jennifer Aniston

Coco Chanel, Yves St. Laurent, Tom Ford, Marc Jacobs, Alexander McQueen, Donna Karan, Norma Kamali, Stefano Dolce ve Domenico Gabbana
EDEBİYAT Jack Kerouac, Harper Lee, Norman Mailer, Arthur Miller, Gore Vidal, Tennessee Williams

Elvis Presley, Madonna, Kurt Cobain, Justin Timberlake, Mick Jagger, John Lennon, Michael Stipe, Nat King Cole, Bruce Springsteen, Joan Baez, Mary J. Blige, Jennifer Lopez, Bing Crosby

Bir önceki yazımız olan Lacoste 2016 İlkbahar Yaz Koleksiyonu başlıklı makalemizde Lacoste 2012 İlkbahar Yaz Koleksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: levis 501 modelleri,levis 501 bayan modelleriBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Diğer Sitelerimiz: